FÅTÖLJ, "Domstolsfåtöljen" ur Triva-serien, Bengt Ruda, Nordiska Kompaniet. Möbler - Fåtöljer & Stolar - Auctionet
BENGT RUDA, fåtöljer, ett par, "563-037", ur "Triva-serien", Nordiska Kompaniet, 1950-tal. | Bukowskis Market | Fåtölj, Serier
Fåtölj, med fotpall, Bengt Ruda, Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet, 1950-tal, röd klädsel, svartlackerade benstativ, märkta: ”Triva NK: s VERKSTÄDER NYKÖPING MADE IN SWEDEN”. Metropol - Auktioner i Stockholm och på nätauktion
FÅTÖLJER, ett par, "Triva", Bengt Ruda, NK:s Verkstäder, Nyköping, 1950-tal. Möbler - Fåtöljer & Stolar - Auctionet
BENGT RUDA, fåtölj, "Domstolsfåtöljen", ur "Triva-serien", Nordiska Kompaniet, 1950/60-tal. - Bukowskis
FÅTÖLJ, Bengt Ruda, Triva, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt. Möbler - Fåtöljer & Stolar - Auctionet